Axial-Flow jsem si nadělil k padesátinám

Technologii Axial-Flow si vybral pan Vilímovský již před 17 lety kvůli způsobu zpracování slámy. Letos si chtěl udělat radost novým kombajnem a ani ho nenapadlo měnit značku.
Farma Vilímovský vznikla v roce 1992. Výměra farmy v té době byla 1,2 ha půdy, které rodině v restituci vydalo místní ZD. Rodina se tak z pražského Smíchova odhodlaně přestěhovala do Trhového Štěpánova, kde začala s nulovými zkušenostmi budovat farmu, která dnes produkuje jedno z nejkvalitnějších českých hovězích mas.

„Když jsme začínali měli jsme jednu jalovici v březí, tři kozy a osm prasátek. Neměli jsme žádnou techniku a blbli jsme tady s kosou,“ vzpomíná pan Vilímovský na svoje začátky. Rodinná farma se začala rychle rozrůstat a o deset let později již vlastnila nové stáje a 110 dojnic. V té době, především kvůli nestálým výkupním cenám i pod vlivem boje se zákeřnou nemocí, začal pan Vilímovský přehodnocovat svoji práci. Rozhodl se vyměnit dojnice za masný skot a zanedlouho poté se odvážně pustil i do koncového zpracování vyprodukovaného masa.
„Výkupní cena masa pro mě nebyla nijak finančně zajímavá a navíc jsem chtěl produkovat kvalitní maso se vším všudy. Tak jsem se na jedné krávě naučil, jak ji rozbourat. Pořídil jsem zrací boxy, kde maso necháváme ve čtvrtích zrát suchou formou. První dva roky jsme se s tím docela trápili. Snažili jsme se přijít na nejlepší cestu, protože nám šlo hlavně o to produkovat kvalitní maso. Brzy si nás všimlo Makro a naše maso se dostalo do povědomí i českým kuchařským celebritám,“ vypráví o svých začátcích Vilímovský, který si dodnes bourá veškerý dobytek sám.

Axial-Flow jako dárek k narozeninám

Kromě živočišné výroby obhospodařuje Farma Vilímovský také 200 ha půdy. Pěstují především kukuřici, kterou krmí jejich pomalu rostoucí kuřata a vojtěšku. Další důležitou plodinou je pšenice, kterou pěstuje hlavně kvůli slámě na podestýlku. Už dávno neohospodařují svoje pozemky jen kosou. Na jejich farmě můžete vidět nejmodernější techniku a v jejím čele zbrusu nový kombajn CASE IH  Axial Flow 6150, který si Vilímovský nadělil jako dárek k 50 narozeninám.
„Starší kombajn byl Axial-Flow 2388. Tenkrát jsem si ho vybral na doporučení servisního technika, který mi řekl, že pokud potřebuju slámu do živočišné výroby, tak jedině Axial-Flow. Pamatuji si, jak jsem se s tím první dny natrápil. Ten kombajn se chová trochu jinak a byla to pro mě velká změna. Když jsem ale posléze viděl, že ta sláma opravdu saje úplně jinak, bylo mi jasný, že už měnit nebudu. Navíc ten kombajn nám sloužil krásných 17 let, takže když jsem se rozhodnul, že si k 50. narozeninám pořídím pro radost nový, vůbec mě nenapadlo jít do jiné značky.“
 
Václav Vilímovský, majitel farmy Vilímovský, Středočeský kraj

Hlavní je pro nás kvalita slámy

Kombajn si vybral hlavně kvůli specifickému narušení slámy, která má podle něj výborné sací vlastnosti a hodí se tak skvěle jako podestýlka pro dobytek. Ročně jí spotřebuje 1000 – 1200 balíků. „Na první pohled se může zdát, že Axial nenechává na poli moc slámy, ale jakmile do toho najedete lisem, tak se nestačíte divit. První věc je ta, že sláma není nacpaná tlakem ve strništi, ale leží lehce na něm. Takže lis ji bez problému sebere úplně všechnu.

Rozmělněnou slámu jde navíc mnohem lépe lisovat. Balíky jsou mnohem hutnější. Zkoušeli jsme porovnat balíky z normální slámy a z Axialu a zjistili jsme, že naše balíky jsou o 70 kg těžší,“ popisuje Vilímovský, kterému pro jeho účely vyhovuje, že může udělat míň balíků o mnohem větším objemu. Sláma se navíc podle něj ve stájích i mnohem pohodlněji rozhazuje.

„Když ten kombajn dobře seřídíte a vyhovíte mu, máte opravdu problém, abyste za ním našli nějaké ztráty.“

I když na farmě zužitkují především slámu, je pro Vilímovského stejně důležitá i kvalita sklizeného zrna, které následně odprodává.
Kombajny CASE IH se již od svého uvedení na trh vyznačují svojí šetrností ke sklizenému zrnu, což Vilímovský potvrzuje a říká, že v letošní sklizni nenašel zatím žádné porušené zrníčko.
Další velká výhoda je podle Vilímovského, že díky minimu pohyblivých částí není nijak složité se ve stroji zorientovat. Chválí především snadnou přístupnost motoru a jednoduchost každodenní údržby: „Motor je jinak posazený a všude kolem je spousta místa. Díky tomu není stroj po celém dni tak moc zanesený. Když jdeme po práci dělat údržbu, máme ho vyfoukaný za deset minut.“

Zaujal Vás kombajn Axial Flow?

Vyplňte formulář a obratem Vás bude kontaktovat Vás nejbližší prodejce.

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.