Michal Horák založil svou stejnojmennou společnost Sklizňové služby Michal Horák s.r.o. v roce 2017. V zemědělství se pohybuje již od mala, organizaci sklizně se mimo jiné věnuje i jako importér překládacích vozů PERARD do České republiky. I to byl jeden z důvodů, proč se vydal vlastní cestou v podobě poskytování sklizňových služeb. Jak říká sám Michal Horák: „Sklizeň je mou velkou zálibou. Letos je to už deset let, co jsem poprvé usedl za volant kombajnu a každým rokem sklidil několik stovek hektarů na různých značkách sklízecích mlátiček. Za tu dobu jsem poznal několik zemědělských podniků a měl možnost pozorovat různé postupy organizace sklizně.“ Jaké má Michal Horák zkušenosti z letošní sezony se sklízecí mlátičkou CASE IH AXIAL-FLOW 8240 a flexibilní pásovou lištou MacDon FD 135 jsme se ho ptali po ukončení sklizňové sezony.
Červená táhne za srdce
Když jsem v roce 2017 pořizoval první kombajn, věnoval jsem průzkumu trhu dost času a práce. Pečlivě jsem porovnával všechny značky, koncepty výmlatu, poslechl si spoustu referencí od uživatelů kombajnů takřka všech výrobců a ve výsledku se do finále výběru dostaly pouze kombajny koncernu CNH.
Vzhledem k tomu, že první rok jsem zvolil žlutý kombajn, v roce 2018 padla tedy volba na CASE IH. Kombajn mi dodala společnost AGRI CS, kde jsem v roce 2017 rovněž pořídil traktor Optum 270 CVX. Pásová lišta MacDon je již několik let pojem v precizním sběru plodin. Protože i tato lišta je pro mě velmi atraktivním produktem, rozhodl jsem se pořídit lištu MacDon FD 135 ke kombajnu CASE IH. Při rozhodování o pořízení techniky pro mě hraje velkou roli nejen samotný stroj, ale rovněž i přístup a jednání prodejce, technické a servisní zázemí.
Mlátička si vyzkoušela různé plodiny
Letošní sklizeň začala vlivem suché sezóny nezvykle brzy, a to 25. června. První zastávkou bylo jižní Slovensko, nikoli však typické svou rovinnou a velkými lány polí.
Oblast, kde se kombajn pohyboval, byla velmi extrémní svým svažitým terénem a menšími velikostmi polí. I přesto se CASE IH 8240 i bez zadní poháněné nápravy, takovým terénem působivě a mnohdy až překvapivě dobře pohyboval a v tomto kopcovitém terénu vykazoval vysoké denní výkony.
Ihned poté se sklizňová linka přesunula do Polabí. V letní sklizni kombajn CASE IH sklízel
pšenici, ječmen, řepku, triticale apod. Poté vlivem suchého počasí následovala v první polovině září sklizeň
kukuřice a jako poslední sklizeň sóji pěstované v režimu ekologického zemědělství.
Osobní zkušenosti z pohledu majitele
Za volantem kombajnu CASE IH 8240 jsem osobně strávil celou sezónu. Kombajn CASE IH mě velmi příjemně překvapil svou obrovskou průchodností materiálu, pohodlným nastavením, ovládáním a jednoduchou údržbou. S kombajnem CASE IH 8240 jsem se velmi rychle spřátelil a mohu říct, že jsme udělali obrovský kus zodpovědné práce!
Při sklizni jsem rovněž hledal jeho hranici průchodnosti, což se mi podařilo najít tzv. zabubnováním. Ovšem díky reverznímu pohonu rotoru bylo opětovné vyjetí do porostu otázkou několika málo minut, což považuji za velkou přednost zvláště pak v případě, kdy s kombajnem jedu “na hraně“ jeho schopností.
Dalším plusovým bodem kombajnu je jeho
jednoduchý, a přitom maximálně účinný koncept výmlatu. Zvláště pak při sklizni v těžkých podmínkách např. v noci, kdy se rychleji zvětšovala vlhkost, pak kombajn nemá tolik konstrukčních částí, kde hrozí ucpání materiálem, což se rovněž také ukázalo jako dobrá vlastnost kombajnu.
Velmi dobrou práci odváděla lišta MacDon.
Lišta dokáže bezchybně kopírovat zvlněný terén, vysekávat nízké strniště a spolehlivě si poradí s polehlými porosty. Schopnost “dělat minimální strniště“ zvláště ocení zemědělci, kteří pěstují sóju a další plodiny, které nasazují lusky nízko nad zemí. MacDon je rovněž výborný při sklizni řepky a pohodlná a velmi rychlá je i jeho přestavba na řepku nebo zpět!
Ucelená sklizňová linka
Za celou sezónu jsem dosáhl průměrného hodinového výkonu 5,5 ha/hod. Průměrnou spotřebu po úplném závěru sezóny kombajn vykazuje pouze 14,9 l/ha. Maximální produktivitu kombajnu CASE IH 8240 podporuje překládací souprava s traktorem CASE IH Optum 270 CVX a překládacím vozem PERARD. Kombajn CASE IH mám vybavený sadou pro precizní zemědělství. Dalším důležitým článkem konceptu Sklizeň na klíč Michal Horák® jsou nákladní vozidla, která pod mou organizací vykazují vysokou efektivitu logistiky. Při sklizni jsem využíval GPS navigaci s RTK signálem, což byl základ pro nejpřesnější navazování záběrů a zvolení nejefektivnějších linií jízd. Díky této výbavě jsem pro své zákazníky zpracoval výnosové mapy a další praktické prvky z průběhu sklizně a produktivity sklizňové linky.