Důležitou součástí kombajnu je lišta a tady si vybrali lištu Macdon FD140. Plzeňsko, jenom kousek od Šumavy není žádná rovinka: “Když jsem poprvé viděl MacDon na poli v akci, tak jsem věděl, že chci jedině tuhle lištu. Když někomu řeknu, že se to na krajích hýbe o 50 cm, tak tomu nechce věřit. A když to někdo vidí na poli, tak se často hrozí, že se mi zlomila lišta.” směje se pan Konopík.
Do výbavy si pořídili i navigaci a Harvest Command, který se postará o nastavení sklizně za vás. Při změně podmínek upraví parametry, aby vaše výnosy byly co nejvyšší: “To je úplná bomba, jenom sedět v kombajnu a koukat do lišty. S 12m lištou bych asi normálně bez navigace nedělal, vždyť to je jako kdyby jely tři 512 vedle sebe!”
Kombajn Case IH Axial-Flow 9250 mají připraveny i na minimalizaci, pokud by to někdo chtěl nebo vyžadoval, můžeme jezdit po stejných kolejích: ”V Čechách to zatím není trend, ale já si myslím, že to do budoucna přijde, proto jsme se připravili.”
Farma Konopíkových se zaměřuje na mléčnou výrobu, proto mě zajímalo, jak jsou spokojení se slámou: ”Když se to sebere hned, tak v tom nevidím problém, dokonce i steleme míň, než když jsme měli slámu z 512 nebo vytřasadlových kombajnů. Potvrdili mi to i další podniky, kde jsme vloni jezdili služby, Case IH jim tu slámu šetří. ”Z axiálních kombajnů je sláma víc narušená, takže když do ní naprší déle drží vodu. Ale suchá sláma jde líp namačkat do balíku, do jednoho balíku tak dostanete víc slámy. To šetří zejména náklady na dopravu balíků.
Údržba kombajnu je jednoduchá, stačí jednou za tři dny namazat dvanáct maznic. A po práci kombajn ofouknout.