Hrozící déšť urychlil sklizeň sóji u Přelouče, majitel nechtěl riskovat, že se vše nestihne sklidit, proto si na výpomoc k novému kombajnu přizval i službaře.
Když jsme se dostali na pole, abychom si prohlédli model Axial-Flow® v pásovém provedení při práci, sklizeň sóji byla již v plném proudu a přibližně 100 ha ještě čekalo na sklizení. Jenže se blížila studená fronta a s ní i vydatný déšť. Soukromý zemědělec, pan Čermák z Lhoty u Přelouče, se rozhodl neriskovat a byť má nový kombajn Axial-Flow® 7250 s lištou Macdon FD130, pozval si na pole i službaře.
Na poli ráno sklízely tři červené kombajny, odpoledne už čtyři. Spolu sklidily 50 ha a další den ve dvou dalších 30 ha. Na poli nechali jenom 12 ha sóje pozdější odrůdy, která počká.
Hlavním kombajnem byl fungl nový Axial-Flow®, který pan Čermák koupil na partnerskou dotaci 50 %. Sdružili se tři zemědělci a dva z nich kombajn nyní provozují.
Výbava kombajnu
Pan Čermák si kombajn sám dle svých požadavků naspecifikoval dle předešlého: “Předchozí kombajn uměl vytvářet výnosové mapy, chtěl jsem s tím pokračovat i teď, hraji si totiž s variabilním hnojením.” Výnosové mapy zkoumá už 8 let, má nastavené sečky, postřikovač i rozmetadlo tak, aby pracovali variabilně: “Rozmetadlo minerálních hnojiv Amazone variabilně hnojí, když vím, že v určitém úseku to dává 9 tun, tak tam nahnojím 200 kg. Pokud pole dává 3 tuny a vy tam nahnojíte 200 kg, tak vám to stejně dá jenom 3 tuny. Takže stačí nahnojit 100 kg.” S takovým systémem se snaží u Přelouče pracovat: “K tom potřebujeme výnosovou mapu, já vím, že mi pole dalo 6 tun nebo 3 tuny. Ale potřebuji vědět, ve kterém místě je výnos nejlepší a ve kterém horší.”
K tomu si nechali kombajn vybavit i technologií AFS Harvest CommandTM. Předtím jezdili na ztrátoměr: “Teď jsem chtěl, aby kombajn upravoval nastavení za nás. Nastavíme si, že taková čistota a takové ztráty se nám líbí, a ať jezdí dle požadovaných parametrů, abych to nemusel sledovat já. Chtěl jsem, aby kombajn dělal práci za mě.” Proto zvolili výbavu kde jsou senzory, podle kterých umí systém sklizeň nastavit. Na kombajnu ještě chybí kamery pro vyšší pohodlí, které budou brzy dodělávat.
Jak funguje sdílení kombajnu?
Pan Čermák hospodaří od 1991 a sóju dělá teprve tři roky. Začínal hospodařit na 50 ha a v současné době obdělává asi 450 ha. Jeho spolumajitel začínal v 1993 a měl kolem 100 ha a v současné době obdělává kolem 250 ha. Oba dva hospodaří sami, jen občas si vypomůžou.
Organizačně zvládají spoluvlastnictví obě farmy bez problémů: “My neděláme řepku a spolumajitel jo, takže má kombajn na začátku sezóny. My děláme pozdější odrůdy pšenic a kolega rané odrůdy a co se pak týče kukuřice to už je prakticky jedno. Jinak služby neděláme a sklizeň kukuřice děláme na dvakrát. Oba máme malé sušárny, nestíháme sušit výkonnostně tomuto kombajnu, tak dokážeme mezi sebou přejíždět. Jsme od sebe asi 32 km.” Hodnotí pan Čermák spolupráci.
To nejdůležitější, zrno
Pan Čermák na otázku, jak je spokojený se zrnem, odpovídá: “Zemědělec vždycky chce více, ale realita je pak jiná. Ale přibližně jsme se dostali na průměr necelé 3 tuny. Takže spokojenost.”
Sám pak dodává, že vloni bylo velké sucho a předloni měli malé výnosy:“Učený z nebe nespadl, pomaličku se to učíme, máme to třetím rokem podle těchto osevných postupů, takže zatím spokojenost.”
Proč vybrali Axial-Flow®?
“Kolega měl s Axial-Flow® dobré zkušenosti a také jsme věděli, že chceme lištu MacDon, protože pěstujeme sóju.” Pásy vybrali společně, protože neutužují půdu a jeden z nich hospodaří na těžkých černých jílech a během mokrých žní míval s kolovým kombajnem problém. “Po silnici žádný problém není, to ani nevím, že jedu na pásech,” pochvaluje si pan Čermák a dodává:” Když jsem pozoroval svůj kombajn, tak i za sucha bylo vidět koleje a po pásovém nejsou. Doopravdy tu půdu neutužuje.” Na pásovém si pochvaluje i to, že lišta se chová klidněji, nedrncá.
Jak se s kombajnem jezdí?
“Výborně, na monitoru je spousta věcí, co se dají nastavit.” říká druhý spolumajitel kombajnu, který předtím jezdil s Axial-Flow® 8010. Odjezdil už 20 sezón, začínal na 516 a pak přesedlal na Case IH 2388 a občas jezdil i na 333 koňském axiálu. “Je tam velký posun, co se týče jízdních vlastností a odhlučnění kabiny, to je na vysoké úrovni. Na joysticku je všechno, co tam má být” pochvaluje si i výhled z kabiny: ”Je krásně vidět, ani na šikmák se nemusím předhýbat.”
Oba dva majitelé své předchozí kombajny prodali a jeden společný jim teď stačí. Dvory mají ale i tak plné strojů. Pan Čermák se rozpovídal i o setí. Na podzim pomocí vertikárky naryjí 8 řádků 75 cm od sebe do hloubky 45 cm, do hloubky 25 cm pak půjde hnojivo. A na jaře tam zasejí kukuřici, aby čerpala hnojivo, které tam dali na podzim. “Zkoušíme takovýhle blbovinky” říká pan Čermák a jiskra v oku prozrazuje, že ho to opravdu baví.
Chcete taky příští rok sklízet s Case IH Axial-Flow? Ozvěte se Romanovi: +420 725 998 134, nedoma@agrics.cz nebo nám nechte kontakt a my se vám ozveme.