Slovinská síla ve Vilémově

Společnost ZS Vilémov se podělila o zkušenosti s žací kombinací SIP SILVERCUT.

Značka SIP patří mezi přední světové výrobce strojů na sklizeň pícnin. Svým záběrem je ideální volbou také pro velké podniky. O zkušenosti konkrétně s žací kombinací SILVERCUT o záběru 8 m se s námi podělila Zemědělská společnost Vilémov, která seče pícniny s technikou SIP již třetím rokem.
 


Největší mléčná farma na Vysočině


Společnost ZS Vilémov, a.s., která se nachází v okrese Havlíčkův Brod, nedaleko známé Sečské přehrady, patří k nejznámějším zemědělským společnostem na Vysočině. Byla založena již v roce 1950 a svou činnost postupně rozšířila na živočišnou výrobu, chov plemenných zvířat, výrobu osiv nebo produkci bioplynu. V současné době hospodaří celkem na 3 500 ha, z čehož asi 500 ha pokrývají louky. Mezi nejvíce pěstované komodity patří obilniny, řepka, kukuřice, jetel, hrách a sója. ZS Vilémov vybudovala v roce 2014 ve spolupráci se společností CEREA, a.s. největší mléčnou farmu na Vysočině, která přímo navazuje na bioplynovou stanici. Chová úctyhodných 1 200 kusů skotu a denně vyrobí přes 30 000 litrů mléka.
 

Žací kombinace SIP


Společnost pokrývá široké spektrum zemědělské činnosti, a tudíž musí využívat kvalitní a všestrannou techniku. Z důvodu nadprůměrně velkého chovu skotu je potřeba zajistit dostatečné množství kvalitního krmiva. ZS Vilémov se proto rozhodla pro koupi diskových žacích strojů značky SIP, konkrétně kombinaci modelu SILVERCUT DISC 300 F RC a SILVERCUT DISC 800 C RC.

IMG_4819-kopie-kopie.jpg

Oba stroje disponují gumovými mačkacími válci, což umožňuje rychlejší proschnutí píce. Hydropneumatické odlehčení garantuje přesný řez a šetrnost k porostu. Díky pojistce proti přetížení nedochází k poškození lišty. Hlavní předností stroje SILVERCUT DISC 800 C RC o pracovním záběru 8 m je vysoká produktivita. Žací kombinace tak představuje ideální řešení pro velké podniky.
 

Spokojenost obsluhy


ZS Vilémov využívá techniku SIP již třetím rokem. Kombinace je agregována s traktorem značky CASE IH, konkrétně s modelem PUMA 225 CVXStroje SIP své využití našly předně při sečení trávy a jetele na 700 ha pozemku, které zvládají posekat třikrát během jedné sezóny. Na zkušenosti s oběma stroji jsme se zeptali přímo pana Fouska a pana Dibelky, kteří se stroji pracují a mohou tak kvalitu a výkonnost posoudit nejlépe.

IMG_6509-kopie.JPG

Jako optimální provozní rychlost se obsluze jeví rychlost kolem 15 km/h. Co si velmi cení, je nižší výška žacích lišt a tím pádem lepší viditelnost na sečenou plochu. Lepší výhled je dán díky nižší konstrukční výšce stroje. I přes nízkou konstrukční výšku je závěs žacího stroje velmi flexibilní. Zároveň je konstrukce stroje jednoduchá a ovládání je snadné bez složité elektroniky.

Pozitivně hodnotili také vynikající kopírování terénu díky hydropneumatickému odlehčení žacích lišt, které je jednoduše a plynule regulovatelné. Žací lišta se tak snadno přizpůsobí charakteru terénu. Výsledkem je čistší píce, lepší obrůstání porostu po sečení a nižší opotřebení plazů stroje. Jako další výhodu uvádí obsluha způsob jištění disků střižnými kolíky, díky kterému je servisní zásah po poškození disku jednoduchý, rychlý a levný. To bylo pro obsluhu milým překvapením.

                                                          

Pozitivně ohodnotil stroje SIP i mechanizátor společnosti, inženýr Ondřej Suchomel: „Oceňujeme poměr výkonu a ceny. Za tři roky používání jsme nemuseli řešit žádné poruchy“.

Technika SIP našla ve společnosti ZS Vilémov svoje místo. Společnost se potýká s potřebou sklidit velké plochy a získat kvalitní píci jako krmivo a žací kombinace SIP zvládá tento úkol do posledního stébla.