Jsou-li podrývací slupice svými konstruktéry navrženy s ohledem na potřeby půdy, půda se při správném podrývání pohybuje pouze vertikálně. Vertikální zpracování půdy vytváří homogenní půdní profil, který podporuje maximální rozvoj kořenů a práci mikroorganismů. Při vertikálním způsobu zpracování nedochází k obracení půdy v celém profilu. Rostliny pěstované systémem vertikálního zpracování půdy jsou odolnější proti suchu a využívají více vzduchu a živin v půdním profilu. Výsledkem je vyšší výnos a kvalita.
Mnohaleté zkušenosti českých a slovenských zemědělců potvrzují, že tyto stroje pro vertikální zpracování půdy zvyšují výnos pěstovaných plodin. Hodnoty, o které byly výnosy po zavedení těchto technologií vyšší, jsou závislé zejména na specifických lokálních podmínkách. Průměrně zemědělci dosahují u obilovin a brambor více než 10% nárůst výnosů a u řepky olejky, kukuřice, cukrové řepy až 30% nárůst výnosů.
Příjemnou vlastností Tria je schopnost provést až 6 pracovních operací v 1 přejezdu po poli. V situacích, kdy pouze zpracováváme půdu, s případným zapravením rostlinných zbytků a hnojiv, jde o úsporu desítek minut na hektar. Mezi četné využití patří zpracování půdy po kukuřici před setím ozimé pšenice nebo zpracování půdy po sklizni cukrové řepy. V případě přímého výsevu, například řepky olejky po sklizni obilovin, je to 60 min/ha.
Náklady spojené s využitím těchto strojů dělíme na primární a sekundární. Za primární považujeme ty, které jsou přímo spojeny s danou prací v reálném čase. Pro příklad lze uvést průměrné snížení nákladů při zakládání řepky olejky o 1.500 CZK/ha oproti konvenčním technologiím. Tuto hodnotu potvrzují uživatelé našich technologií již více než 10 let. Sekundární náklady mnoho zemědělců většinou nekalkuluje. Správně provedené vertikální zpracování má velmi významný vliv na snížené abrazivní opotřebení pracovních orgánů strojů pro zpracování půdy v dalších sezónách, nižší namáhání traktoru (spotřeba nafty, opotřebení motoru, převodovky, koncových převodů, kol nebo pásů), často je vyžadována díky vysoké efektivitě využití živin nižší dodávka hnojení.
Při dodržení technologické kázně nám právě naši zemědělci potvrzují, že technologie vertikálního zpracování půdy účinně chrání to nejcennější, s čím na farmách pracují. A to je půda! Pestrost využití strojů SUMO TRIO je obrovská. Půda díky ozdravení půdního profilu funguje jako rezervoár srážkové vody. Může jít například o zpracování půdy po obilninách s výsevem svazenky vratičolisté, zapravení výdrolu a chlévské mrvy s výsevem řepky olejky, zapravení chrástu a ozdravení půdy po sklizni cukrové řepy či při mnoha dalších užití.
Scelování pracovních operací do jednoho přejezdu ve spojení s účinnou konsolidací je prokazatelně efektivní cestou ke snížení ztrát půdní vláhy, ale také ke snížení produkce emisí ze zemědělství. Mezi nejznámější emise produkované zpracováním půdy patří CO2. Trio má schopnost snížit krátkodobé emise CO2 o desítky %, což poskytuje příležitost v ochraně životního prostředí. Trio snižuje také případné následky snížení obsahu dlouhodobého uhlíku / většinou organické hmoty/ v půdě.